Вести СВЕТ

Помпео: Мислам дека Вашингтон никогаш повторно нема да испрати пари на американските даночни обврзници во СЗО

Американскиот државен секретар Мајк Помпео во интервју за телевизијата „Фокс њуз“изјави дека не е исклучено Вашингтон никогаш повеќе да не го обнови финансисрањето на Светска здравствена организација.

– Мислам дека Вашингтон никогаш повторно нема да испрати пари на американскките даночни обврзници во СЗО. Можно е да уследи уште поодлучен чекор од овој, посочи Помпео.

Тој додаде дека САД треба посериозно да се посветат на СЗО, како и  оти не е првпат да се појавуваат проблеми во Организацијата, што е дел од Обединети нации.

– Тоа е неопходно и потребна е структурна реформа на СЗО, посочи Помпео, но одби да одговори на прашањето дали САД ќе формираат слична организација.

Претседателот на САД, Доналд Трамп на 15 април нареди да се прекине американското финансирање на СЗО, бидејќи е незадоволен од работата на Организацијата во текот на пандемијата на коронавирусот. Тој оцени дека СЗО не ја исполнила својата основна должност и дека за тоа ќе мора да одговара.

Трамп ја обвини СЗО дека промовирала „кинески дезинформации“ за новиот коронавирус, што според него, довело до поголема епидемија.

САД се најголемиот донатор во СЗО. Минатата година оваа држава во СЗО дала повеќе од 400 милиони долари, што е околу 15 отсто од нејзиниот буџет, кој изнесува околу 4,5 милијарди долари.

Поврзани вести

Главен американски епидемиолог: Игнорирањето на препораките е рецепт за катастрофа

Stefanija Kuzmanovska

Белорусија: Киднапирана лидерката на опозицијата?

Никола Поповски

Вучиќ: Србија оваа година ќе се соочи со ултиматум за прашањето за Косово

Исповед на медицинска сестра на која заболен од коронавирус и починал на раце

Откриена тајната на американските лаборатории во Европа: Ако ова проработи, Господ нека ви помогне (видео)

Грозоморно убиство во Уганда: Отсекол глава на дете, па сакал да му ја подари на претседателот на Собранието

Никола Поповски