СВЕТ

Помпео: САД не и даде зелено светло на Турција за акција во Сирија

САД не им дадоа „зелено светло“ на Турција за офанзивата во северна Сирија, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео, пренесува BBC.

Тој истакнал дека Турција е соочена со „терористичка закана на југот на земјата“, но известувањата дека добила поддршка од САД за напад се лажни.

„САД не им дадоа зелено светло на Турција“, посочил Помпео.

Турските војници и нивните сириски сојузници влегоа синоќа во северо-источна Сирија како дел од офанзивата што ја започна Анкара против курдските милиции.Турција започна воена операција против курдските сили со воздушни напади и артилериско гаѓање во области во североисточна Сирија.

Поврзани вести

Грција ги отвора борделите, клиентите имаат 15 минути и плаќањето ќе биде исклучиво со картичка

Околу 50 сурогат бебиња заглавени во хотел во Украина, родителите од САД, Кина и Германија не можат да ги земат (ВИДЕО)

Летувања на Јадранот: Најскапиот апартан во Хрватска сега чини кoлку најевтиниот минатата сезона

Во Италија соборен црниот рекорд: Најголем број на заразени лица од мај годинава

Никола Поповски

Маж соборен во супермаркет откако кашлал и плукал врз храна: Ова е неприфатливо (ВИДЕО)

Зеленски: Можноста украинскиот патнички авион да е соборен од ракета не е исклучена, но се уште не е потврдена