Вести СВЕТ

Поранешна соработничка го обвини Бајден за сексуално вознемирување

Тара Рид го обвини поранешниот потпретседател Џозеф Бајден за сексуално вознемирување, а станува збор за жена која во 90-тите години работела за Бајден како асистентка.

Таа за прв пат ги изнесе обвиненија против Бајден минатиот месец, тврдејќи дека тој „и’ ја ставил раката под здолништето“, кога му донела спортската торба во теретана.

Рид се повикала на петмина сведоци, од кои тројца рекле дека не се сеќаваат на тој разговор, четвртиот дека е запознаена со приказната, а на петтиот дека Рид и кажала дека Бајден се однесувала несоодветно и ја допрел додека работела во неговата канцеларија. но дека детално не го објаснила нападот.

Кабинетот на Бајден ги негираше приказните како невистинити.

Поврзани вести

Србија: Македонски државјани уапсени поради кршење на вонредните мерки

Спасени 658 мигранти во текот на викендот во источниот дел на Егејското море

Вашингтон ќе направи напори Ердоган скапо да ја плати офанзивата во Сирија

user3

Компанијата „Најк“ мета на напади: Демонстранти за помалку од минута опустошиле продавница за спортска опрема (видео)

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Влатко Зорба

Три лица загинаа, а петмина се ранети во Индијанополис во протестите поради смртта на афроамериканецот Флојд