ЕУ СВЕТ

Поранешниот фински претседател Марти Ахтисари заздравува од Ковид-19

Поранешниот фински претседател и добитник на Нобеловата награда за мир Марти Ахтисари (83) заздравува по тринеделната борба со болеста Ковид-19, соопштено е денеска од кабинетот на финскиот претседател.

„Претседателот Марти Ахтисари и неговата сопруга Ива Ахтисари на последните тестирања беа негативни на коронавирусот и продолжуваат за заздравуваат од болеста“,се наведува во соопштението, пренесено од британските медиуми.

Според последните податоци, во Финска се потврдени 3.064 случаи на заразени од коронавирус и 59 умрени.

Поврзани вести

Американски научник: Не ги слушајте политичарите кои велат дека ќе имаме вакцина кога ќе започнат нивните избори

Коронавирус: Како да се заштитите со безбедно растојание од останатите луѓе? (видео)

Никола Поповски

Како да се заштитите од коронавирусот: Ова се 15-те најинвентивни маски (фото)

Никола Поповски

Просечната плата во Чешка е 1.160 евра

Влатко Зорба

Песков: Русија никогаш не избегнувала соработка со НАТО

Влатко Зорба

Руската делегација ја напушти Анкара без договор за покраината Идлиб

Никола Поповски