Регион СВЕТ

Поранешните водачи на навивачките групи „БББ“ и „Делии“ заедно шверцувале 170 килограми марихуана

Горан Хајдуковиќ Чупко (44), поранешен водач на навивачката група „Бед Блу Бојси“, доби намалување на седумгодишната затворска казна на две години, на која беше осуден во Општинскиот суд Карловац, поради шверц на 170 килограми марихуана во април минатата година.

Судот во Дубровник открил дека судот во Карловац не вовел две значајни олеснителни околности при изрекувањето на казната, прво што тој вистински се покајал за стореното дело и второто дека е татко на пет малолетни деца.

Хајдуковиќ и неговиот пријател Драган Павловиќ Гастон, српски државјанин, познат на јавноста како поранешен лидер на навивачката група „Делии“, биле запрени од полицијата на автопатот кај Карловац. Двајцата возеле товарен камион со градежен материјал , но всушност под превезувале големи количини марихуана. Покрај тоа, полицијата пронашла и запленила 0,05 грама кокаин од Павловиќ, за која сопственикот тврди дека е за негова лична употреба.

Хајдуковиќ поднел жалба против пресудата на судот Карловац за повреда на одредбите од кривичната постапка, неправилно утврдена фактичка состојба и решението за висината на казната, со предлогот да се укине оспорената пресуда и да се врати предметот на повторно судење пред целосно изменетата комисија. На ослободителната пресуда на Павловиќ била поднесена жалба од страна на Државното правобранителство, но оваа жалба била одбиена, за разлика од онаа на Хајдуковиќ, која судот делумно ја прифатил.

Во својата жалба, Горан Хајдуковиќ тврдел дека судот погрешно заклучил дека тој ја поседувал дрогата затоа што тој само ја транспортирал и дека не наштетил на здравјето по луѓето, „затоа што лекот бил одземен од него пред да дојде во рацете на дистрибутерот“. Хајдуковиќ, исто така, му рекол на судот дека е целосно погрешен „заклучокот дека марихуаната го загрозува здравјето и животот на луѓето, затоа што  дека разни лекови што се користат се направени баш од оваа лесна дрога“. Тој исто така тврдел дека санкцијата е премногу строга затоа што судот не го ценел неговото искрено каење и грижа за децата.

Поврзани вести

Во Дубаи воведен полициски час од 24 часа кој ќе трае две недели (ВИДЕО)

Судот во Тирана почна постапка за екстрадиција на „европскиот Ескобар“

Во Албанија 1.183 урнати објекти, 558 стамбени згради со големи оштетувања после катастрофалниот земјотрес

Maja_Serafimova

Макрон: Носењето маски не е задолжително, враќањето во училишните клупи ќе биде доброволно

Кинеско истражување: Колкави се шансите да се заразите кога сте во близина на асимптоматски пациенти?

И покрај ризикот од коронавирус во затворот: На Асанж му е одбиена кауција за пуштање на слобода