Вести СВЕТ

Повеќе од 1.300 починати од Ковид-19, се повеќе заразени лекари

Бројот на смртни случаи од коронавирус се зголеми на 1.383, а  регистрирани се 5,090 нови случаи, што е рекорден број.

Вкупно 64.435 лица во повеќе од 25 земји низ светот се заразиле со вирусот, а меѓу заболените во Кима има се повеќе медицински лица, пренесува Си-Ен-Ен.

САД се загрижени за ширењето на коронавирусот во С.Кореја

САД се „сериозно загрижени“ за потенцијалното влијание од ширењето на коронавирусите во Северна Кореја и се подготвени да им помогнат на американските и меѓународните организации во борбата против вирусот, соопшти Стејт департментот.

„Ние силно ја поддржуваме и ја охрабруваме работата на американските и меѓународните хуманитарни и здравствени организации во борбата против ширењето на коронавирусот во Северна Кореја“, рече портпаролката Морган Ортагус, пренесува Ројтерс.

Поврзани вести

Макрон го озборувал Курц на самитот на ЕУ

Џонсон и се обрати на нацијата првпат по заболувањето од коронавирус

Во државата Њујорк над 75.000 заразени и 1.550 смртни случаи

Како е ситуацијата во Милано: Исповед на српски патници од последниот лет од Италија

Климатски промени: Поларните мечки може да исчезнат до 2100 година

Stefanija Kuzmanovska

Норвешка избрка руски дипломат поради шпионажа

Влатко Зорба