Вести СВЕТ

Повеќе од 100.000 луѓе починале во Јужна Америка и Карибите откако биле заразени со новиот коронавирус

Повеќе од 100.000 луѓе починале во Јужна Америка и Карибите откако биле заразени со новиот коронавирус, јавија западни медиуми повикувајќи се на официјални податоци.

Повеќе од 2,1 милиони луѓе се заразени во регионот од почетокот на пандемијата. Најпогодени земји се Бразил, Мексико, Перу и Чиле.

Во Бразил има 1.145.906 заразени и 52.645 смртни случаи. Мексико регистрирал 191.410 случаи на инфекција, од кои 23.377 биле фатални.

Поврзани вести

Гејтс: Со нетрпение очекувам да работам со новата администрација на Бајден

Никола Поповски

Медведев: Глобализмот нема да исчезне, но светот нема да биде ист

Stefanija Kuzmanovska

Конфликтите меѓу Ерменија и Азербејџан во Наборно-Карабах продолжуваат и денес

Влатко Зорба

Кантримен: Белград да одлучи меѓу Русија и ЕУ

Часови по грчки и персиски јазик за деца бегалци за полесна интеграција во училиштата

Влатко Зорба

Дали Шведска погреши со моделот на справување: Најризичните групи се незаштитени, стапката на смртност двојно поголема отколку во Италија