Регион СВЕТ

Пожар избувна во градинка во српски град, евакуирани 150 деца (ВИДЕО)

Пожар избувна во една од двете градинки на предучилишна установа „Милка Диманиќ“ денес околу 14 часот во градинката „Детска радост“ во Власотинце, од која беа евакуирани 150 деца.

Во моментов не се познати причините за пожарот, пренесуваат читателите на juGmedia. Според фотографиите, се чини дека пожарот не е голем, но на видеото, пожарот не изгледа многу безопасен. Чадот може да се види од еден прозорец и од дел од покривот. Има пожарникари кои го гаснат огнот и уплашени родители. Тоа е градинка во центарот на Власотинце, недалеку од седиштето на општината и полицијата.

Во доставеното соопштение се вели дека пожарот избувнал претпладне, дека нема повредени, вели директорката на полициското одделение „Милка Диманиќ“, Снежана Филиповиќ.
Воспитувачите беа присебни, ги извадија децата веднаш, немаше повредени, пожарникарите дојдоа за пет минути и го изгаснаа огнот. Дојде и службата за брза помош, но немаше потреба од интервенција и тие се вратија “, рече директорката Снежана Филиповиќ.

За време на пожарот, во зградата имало околу 150 деца, на чија евакуација им помогнале граѓани, родители и вработени во соседните згради. Полицијата е на лице место и спроведува истрага, по што ќе бидат познати повеќе детали за избувнувањето.

Поврзани вести

По грешка отпуштени повеќе од 1600 пациенти од психијатриска болница во Велс

Берта Китинска

Длабока поделеност во довербата во одредени медиуми меѓу републиканските и демократските гласачи

Австриски „Дер Стандард“: Нема единство во ЕУ во врска со политиките на проширување

Никола Поповски

Наредба за носење заштитни маски поради коронавирусот во две кинески провинции и градови

Stefanija Kuzmanovska

Пожар на Стара Планинa: Нема загрозено население

user4

Како изгледа кога Путин ќе се изнервира? (видео)