Регион СВЕТ

Пратеник: Додик лаже за напуштање на БиХ, во фиктивна Голема Србија, тој би бил само трговец со мебел

Законот за Уставниот суд на Босна и Херцеговина требаше да биде донесен одамна, сега станува збор за содржината на тој закон. Никој не сака Уставниот суд да се претвори во ЦИК, изјави за Н1, Златан Бегиќ, пратеник на ДФ во Претставничкиот дом на парламентот на Босна и Херцеговина.

Милорад Додик повтори дека ако не се исполнат барањата во врска со Уставниот суд на Босна и Херцеговина, Република Српска ќе „оди по свој пат“. Твојот коментар?

„Луѓето лажат. Додик лаже, Човиќ лаже. Човиќ лаже дека е легитимен претставник, Додик лаже дека ќе излезе од Босна и Херцеговина, па само тука може да биде „главен“. Тој не би го сторил тоа ако го избркаат овде. Во фиктивна голема Србија, тој би можел да биде само трговец со мебел или друг бизнис. Сите лажат, еве јас и јас бев во искушение да лажам, но нема. Меѓународната заедница најмногу лаже, а Високиот претставник уште повеќе. Најголем проблем тука е што живеат 2 милиони муслимани. Ако тие беа добронамерни кон БиХ, уште одамна ќе нè прифатија во Европската унија.“

Зошто БиХ треба да се смета како земја-случај?

„Две лица во државниот парламент можат да го запрат системот на донесување одлуки. Оваа земја е за ХДЗ и СНСД, Мека и Медина.“

Дали треба да се донесе нов закон за Уставниот суд на БиХ?

„Законот за Уставниот суд требаше да се донесе многу одамна, сега станува збор за содржина на тој закон. Никој не сака Уставниот суд да се претвори во ЦИК. Уставниот суд не смее да биде под влијание на какви било политички опции. Проблемот е што најавите на претставниците на ентитетите на Република Српска дека нема да учествуваат во донесувањето одлуки во државните институции не е политика, значи „нема да сториме ништо се додека не се исполнат нашите желби“.

Дали има сериозни проценки дека ова е најголемата политичка криза?

„Знаете, еден човек рече пред 20 години: „Спијте мирно, нема да има војна“. Не можам да ја преземам таа одговорност. Ја прочитав информацијата дека има 6.000 помалку ученици запишани во РС, истата ситуација  е во БиХ. Дури и јас размислувам да ја напуштам Босна и Херцеговина, каква порака ќе испратам со тоа до кој било граѓанин на БиХ.“

Поврзани вести

Фашистичкиот поздрав ќе не заштити од коронавирусот: Италијански политичар со контроверзен статус (фото)

Никола Поповски

САД го игнорирале рокот за нуклеарни преговори, Пјонгјанг веќе нема да ги исполнува обврските

Во вселената е реализирана првата женска прошетка

user4

Меркел: Очекувам британскиот Парламент да го одобри договорот за Брегзит

Иран би можел да стане нуклеарна сила во рок од две години

Јеремиќ: Разграничувањето на Вучиќ ќе доведе до „Голема Албанија“

Maja_Serafimova