Вести СВЕТ

Пред болниците во Њујорк поставени импровизирани мртовечници (ВИДЕО)

Болниците во Њујорк поставиле импровизирани мртовечници надвор од нивните објекти за да се справат со големиот број жртви додека пандемијата на коронавирус силно го погоди градот.

Камиони со ладилници биле видени паркирани пред неколку поголеми медицински центри во текот на викендот.

Браун шатори со медицински службеници кои вршат брзи проценки на потенцијални пациенти со коронавирус биле видени надвор од некои објекти бидејќи градот доживеа ненадеен скок во жртви. Само во неделата, 98 луѓе починаа во рок од само седум часа.
Последен пат кога Њујорк распореди флоти итни мртовечници пред болниците беше по терористичките напади на 11 септември 2001 година.

На канцеларијата на градскиот лекар им требаа ладилници за мртовечница за чување на делови од телата што се наоѓаа во урнатините на Светскиот трговски центар.

Уште во неделата вечерта, 33.768 жители на Њујорк биле позитивни на коронавирус, далеку најмногу во земјата.

Поврзани вести

Германски Шпигел: Курти и Османи ќе донесат владеење на правото во Косово

Никола Поповски

Главниот град на Австрија е прогласен за најзелен град во светот

Stefanija Kuzmanovska

Тунберг од Давос: Светските лидери не ги слушаат нашите барања за намалување на фосилните горива

Никола Поповски

Поплаки од Асанж: Не сум во можност да го следам судскиот процес, премногу сум оддалечен од моите адвокати

Никола Поповски

Англиски лекар: Дали коронавирусот ќе исчезне по природен пат пред да се појави вакцината?

Земјотрес регистриран на Гуам

Влатко Зорба