ЕУ СВЕТ

Предлог за самоопределување усвоен од каталонскиот парламент

Каталонскиот парламент денеска усвои необврзувачки документ со кој ја изразува желбата за спроцедување на правото на самоопределување, и покрај предупредувањето од Уставниот суд на Шпанија.

-Документот повикува на политичка акција, но нема правно дејство, изјави портпаролката на парламентот за британските медиуми.

Шпанскиот Уставен суд ги предупреди каталонските пратеници дека ќе се соочат со правни последици доколку поддржат предлог во кој ќе се наведува дека парламентот изразил „ волја на конкретен начин да го спроведе правото на самоопределување и дека ја почитува волјата на каталонскиот народ“.

Поврзани вести

Пенс и Помпео во посета на Турција, Ердоган нема да се сретне со нив

user4

Брегу: Европската унија треба да го испочитува својот договор и да излезе со јасен став за процесот на пристапување на Западен Балкан

Топ чанел: „Што се случува во кампот на муџахедините во Тирана“

Maja_Serafimova

Њујоршки експерт: Ова се вистините и лагите за коронавирусот, за кои сте сакале да прашате, а сте немале можност

Вонредната состојба во Португалија воведена поради епидемијата со Ковид-19 ќе биде укината на 3 мај

Киргистанскиот претседател си поднесе оставка: „Не сакам да ме паметат по крвопролевање“

Никола Поповски