ЕУ СВЕТ

Пресврт: Повеќето Каталонци сега не сакаат независност

Независноста на Каталонија ја поддржуваат 41,9 отсто жители на таа шпанската покраина, додека 48,8 проценти се против, според анкета на каталонскиот Центар за истражување на јавното мислење.

Анкетата беше спроведена од 16 септември до 7 октомври, пред да бидат осудени каталонските сепаратисти, а испитаниците одговорија на прашањето „Дали сакате Каталонија да биде независна држава?“

Анкетата покажа дека бројот на оние кои бараат отцепување од Шпанија опаѓа, бидејќи пред референдумот во 2017 година за самостојност биле 48,7 проценти од анкетираните.

Поврзани вести

ЕК утре ќе даде препораки за излез од мерките на изолација

Путин: Епидемијата во Русија го достигна својот врв

Дали е пронајден наследникот на Меркел: Конзервативен, но не и националист

Никола Поповски

Шефот на Клиничкиот центар во Сараево: Прашање на време е кога ќе го имаме првиот случај на коронавирус

Никола Поповски

Џонсон се сретна со кралицата Елизабета Втора и формално побара да формира Влада во нејзино име

Maja_Serafimova

Црногорски медиуми: Еден од најголемите критичари на владата во Подгорица доаѓа во посета

Никола Поповски