Регион СВЕТ

Притвор за лице кое објавило список на болни од Ковид-19 во Црна Гора

Едно лице осомничено дека споделило список на болни преку Вибер е задржано во притвор 72 часа, јавија локалните медиуми.

М.Р. е осомничен дека како службено лице задолжено за податоци за болни од Ковид-19 го испратил списокот со податоци преку Вибер на други лица.

Во меѓувреме основен суд во Белград осуди на 19 месеци домашен затвор лице кое ги прекршило мерките за самоизолација.

Осудениот на 14 март влегол во Србија, а во понеделникот бил уапсен откако бил во аптека иако не смеел да излегува од дома.

Поврзани вести

Американска биотехнолошка компанија: Произведена е експериментална вакцина против коронавирус, употребата најдоцна за 12 месеци?

Никола Поповски

Пациенти во Италија кои биле отпуштени од болници со негативен резултат подоцна повторно се разболеле со Ковид-19

Една петтина од Британците се двоумат дали намерно да се заразат со коронавирус

Во Тасманија измерени се рекордни 40,8 степени Целзиусови

Maja_Serafimova

Јужна Кореја ќе им исплаќа пари на граѓаните поради коронавирусот: „ Го претрпеа и заслужија“

Мејер: Вашингтон се враќа на Балканот, а тоа воопшто не е добро

Никола Поповски