СВЕТ

Привремено прекината вакцинацијата на волонтерите во Русија, еве зошто

Русија привремено ја паузираше вакцинацијата на нови волонтери против коронавирусот, соопштија денес вработените во осум од 25 клиники, повикувајќи се на голема побарувачка за вакцина или недостаток на дози.

Сепак, производителот на вакцината рече дека тестирањето на нови волонтери е само забавено, објави „Ројтерс“.

Тестовите сè уште се вршат на три клиники во Москва, а вработените велат дека останале без првите од двете дози на вакцината, како што беше планирано. Втората вакцина се прима 21 ден по првата.

„Вакцинацијата беше привремено запрена. Имаме само втора доза. Останавме без првата доза пред една недела“, изјави за „Ројтерс“ член на московска клиника.

Директорот на институтот Гамалеа, Александар Гинтсбург, кој ја разви и произведува вакцината, рече дека одлуката за намалување на приливот на нови волонтери се должи на следењето на оние кои веќе ја примиле втората доза, пренесе агенцијата РИА.

Тој рече дека 20.000 волонтери ја добиле првата доза, а втората 9.000.

„Потребата да се намали бројот на волонтери е затоа што нема доволно капацитет на клиниките. Многумина изразија желба да ја примат вакцината, но производителот не ја следи побарувачката”, изјави претставник на Крокус Медикал, истражувачка организација која го надгледува тестирањето во Москва, заедно со министерството за здравје.

Претставникот, сепак, не сакаше да го открие името, но додаде дека вакцинацијата на нови волонтери треба да продолжи на 10 ноември.

Алексеј Кузнецов, руски помошник министер за здравство, рече дека тестирањето на волонтери продолжува.

„Ќе се постигне целта од 40.000 тестирани“, рече тој.

 

Поврзани вести

САД поставија уште еден црн дневен рекорд по бројот на нови случаи на коронавирус

Путин без покана за учество на одбележувањето 75-годишнина од ослободувањето на Аушвиц

Никола Поповски

Турција го повика Косово да не отвора амбасада во Ерусалим

Stefanija Kuzmanovska

Лукашенко казнил тројца амбасадори поради поддршка за протестите

Никола Поповски

Баша: Според агенцијата „Фич“, Албанија „станала уште поризично место за инвестирање“

Во Франција е зголемена за девет отсто смртноста поради Ковид-19

Александар Петровски