Регион СВЕТ

Продолжува наставата во Грција, учениците ќе се контролираат со камери во училниците

Грчката влада соопшти дека ќе постави камери во училниците во средните училишта откако претходно беше објавено дека од следната недела ќе продолжи наставата, за да следат дали се почитуваат мерките за социјално растојание.

Синдикатите за образование и опозициските партии остро се спротивставија на ова, тврдејќи дека се нарушува приватноста.

Преносот во живо е легален под посебни околности, но видео материјалот не може да се снима или чува, пишува АП.

Камерите во училниците ќе овозможат безбедна ротација на учениците кои ќе одат на часови, како и нивната оддалеченост.

Сепак, најголемата грчка левичарска опозициска партија инсталацијата на камери во училиштата ја нарече „сериозен ризик“ за учениците и вети дека ќе го покрене ова прашање во Европскиот парламент.

До вечерва, родителите мора да одлучат дали ќе им дозволат на своите деца да одат на часови или да продолжат да учат преку Интернет.

Поврзани вести

Курти: Договор за влада се уште немаме

Столтенберг: НАТО не гледа противник во Кина

Stefanija Kuzmanovska

Австралискиот министер за внатрешни работи Питер Датон позитивен на коронавирус

Британската Влада планира до 9 јануари да го ратификува договорот за Брегзит во Долниот дом

Пронајдени шајки во експлозивот поставен во Атина

Елена Даскалова

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Протестите загрозуваат се повеќе животи: ЗАПАЛЕН ПОЛИЦАЕЦ

Stefanija Kuzmanovska