Вести СВЕТ

Продолжуваат дојавите за анонимни бомби во Москва

Повеќе од 100 училишта, градинки и 20 трговски центри во Москва се проверуваат за експлозивни направи откако добиле анонимни закани за поставени бомби, изјави портпаролот на московските специјални служби.

– Имаше повици за закани со бомби во 85 училишта, 16 градинки и 20 трговски центри, рече портпаролот.

За слични закани се проверуваат и сите московски метро станици, но засега не е наредена евакуација.

Од 28 ноември е регистриран „бум“ во телефонските повици со анонимни дојави за поставени бомби на разни институции во Москва и Санкт Петербург. Според проценките на руските медиуми, речиси 1,2 милиони луѓе се евакуирани од крајот на ноември, како резултат на лажни дојави за закани со бомби.

Поврзани вести

Графикон кој покажува зошто коронавирусот е толку опасен (ФОТО)

Владетелот на Кувајт го отпушти својот син од Владата, а причината не е воопшто наивна

„Њујорк тајмс“: Трамп дал инструкции за притисок врз Киев два месеци пред телефонскиот повик со Зеленски

Кинезите се враќаат на работа по продолжените празници: Се уште се на сила строгите правила за карантин

Никола Поповски

Нотрдам првпат без божиќна маса првпат после 200 години

Никола Поповски

Исповед на Американка: Боледувам од коронавирус повеќе од 3 месеци