Вести СВЕТ

Пронајдени 13 тела во масовна гробница во Мексико

Волонтери денеска пронашле 12 скелети и едно тело во фаза на распаѓање во плитка јама во пустина кај мексиканското одморалиште Порто Пенаско.

Обвинителите во северната погранична држава Сонора рекоа дека две од телата од најверојатно се женски, едно е во фаза на распаѓање, а останатите биле „целосни скелети со облека“.

Телата ги пронашла група позната како Трагачи на Пуерто Пенаска, составена од роднини на исчезнати, кои истражуваат извештаи за тајни гробници.

Нарко и киднаперските банди користат такви јами за телата на жртви или ривали.

Поврзани вести

Старџен: Гласот за Шкотската национална партија е глас да се избегне Брегзит

Ердоган најави олеснување на мерките

Stefanija Kuzmanovska

СЗО апелира до државите: Стоп за „вакцинацискиот национализам“

Влатко Зорба

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Stefanija Kuzmanovska

Над 56.000 заболени од Ковид-19 за еден ден во САД

Нереди во Софија: Повредени 80 полицајци, 126 демонстранти приведени (видео)

Никола Поповски