Вести СВЕТ

Против полицискиот службеник одговорен за смртта на Афроамериканецот имало бројни поплаки: „Ме тепаше со пиштолот, сакаше да ме убие и на крајот ме застрела во препоните“

Полицискиот лужбеник Дерек Човин, кој стана озлогласен низ целиот свет поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, веќе еднаш се обидел да убие црнец пред дванаесет години. Медиумите се преплавени со снимки од Минеаполис во кои Човин клекнува на вратот на Флојд додека моли за милост и вели дека не може да дише, по што 46-годишникот починал.

Британскиот таблоид Мирор известува дека против Човин имало дури 18 службени приговори, од кои само два биле решени со дисциплински мерки.

Се заклучил во бањата

Насилните протести со денови траат на улиците на Минесота, барајќи санкции за Човин по бруталното убиство на Флојд. Медиумите сега откриваат и дека Човин го застрелал црномурестиот Иру Латрел Толес пред дванаесет години за време на интервенција поврзана со семејно насилство.

Толсс го преживеал нападот. Тој им открил на новинарите дека на 24.05.2008 година полицаец влегол во неговиот дом откако неговата сопруга се јавила 911 и го застрелале додека бил во бањата. Тој вели дека бил шокиран од тоа колку полицајци дошле до неговата врата и се заклучил во бањата, но полицајците ја срушиле вратата за да влезат внатре.

„Тие беа во цивилна облека и не се легитимираа дека се полицајци. Тие не рекоа ништо друго освен почнаа да ме тепаат. Ме тепаа со пушките“, рече Толес.

Тој вели дека не се сеќава на понатамошниот тек на настаните. Во извештајот на локалните медиуми се споменува дека тој се обидел да го земе пиштолот на полицаецот, но тој вели дека не се сеќава на тоа, но признава дека возвратил. Само во болницата сфати дека е застрелан. Куршумот помина низ препоните и заврши во ѕидот на бањата.

Тој се надева дека конечно ќе биде обвинет

Тој е обвинет за кривично дело семејно насилство и спротивставување при апсење. Од друга страна, тврди дека не можел ништо друго и дека се бранел затоа што Човин сакал да го убие тој ден.

„Посакувам да имавме тогаш смарт телефони за да снимевме што се случува. Знаев дека ќе се обиде повторно да го стори тоа “, изјави тој за „Mirror“. Тој се надева дека Човин ќе биде обвинет за смртта на Џорџ Флојд и размислува да покрене судска постапка за инцидентот во 2008 година.

Во истиот весник се наведува дека Човин е еден од шесте полицајци вклучени во смртта на 2006 година на Вејн Рејес (42). Друг полицаец инволвиран во неодамнешниот скандал е Ту Тао, за чие несоодветно користење на сила е донесена судска спогодба од 25.000 американски долари пред три години.

Демонстрантите ширум државата бараат сите полицајци вклучени во инцидентот, кои во моментот се суспендирани, да бидат гонети и обвинети за убиство. Градските власти исто така се приклучиле на барањата, но сè уште нема официјални информации за тоа што ќе им се случи.

Поврзани вести

Кина работи на мобилниот интернет од шестата генерација – 6-Г

Влатко Зорба

Извршено испитување во лабораторија: Може ли да се заразите со КОВИД-19 преку банкнотите на еврото?

По пандемијата: Франција сака граѓаните да користат велосипеди наместо автомобили

Влатко Зорба

Биланс на Балканот: Први регистрирани случаи на Косово, во Србија 35 лица, Црна Гора се уште без случај на коронавирус

Трамп: САД се повлекуваат од Парискиот договор за климата

Maja_Serafimova

Авиокомпаниите поради новиот коронавирус ќе загубат околу 63 милијарди долари

Stefanija Kuzmanovska