ЕУ СВЕТ

Путин: Русија е подготвена да одговори на секој агресор кој ќе се осмели да го повтори нападот на нацистичка Германија

Русија е подготвена да одговори на секој агресор кој ќе се осмели да го повтори нападот на нацистичка Германија врз Советскиот Сојуз, изјави претседателот Владимир Путин во интервју за новинската агенција Тасс.

Коментирајќи ја популарната руска изрека „Можеме повторно да го сториме тоа“, Путин додаде уште една позната фраза: „Кој ќе тргне на нас со меч, ќе страда од меч“.

„Советскиот сојуз беше изложен на страшен, ужасен, непростлив напад од страна на нацистичка Германија. Загубивме 27 милиони луѓе. Ниту една друга држава во светот не претрпе толку голема загуба. Значи, ако некој се осмели повторно да проба нешто слично,„ние можеме да повториме тоа“, рече Путин.

Тој ги осуди како „вистинско ѓубре“ обвинувањата кои ја изедначуваат одговорноста на Адолф Хитлер и Јосиф Висаринович Сталин за избувнувањето на Втората светска војна.

Путин рече дека никој не може да му ја одземе победата на Русија во Втората светска војна и смета дека никој не се ни обидува.

„Има некои неуки луѓе. Овие луѓе фрлаат секакво ѓубре во Европскиот парламент за “еднаква” одговорност на Хитлер и Сталин. Тотално ѓубре!”, нагласи Путин.

Поврзани вести

Американски медиум: Дали Кина на незаконски начин се обидува да стигне до истражувањата за вакцината за коронавирусот?

Ватикан ги поддржува протестите во Америка

Stefanija Kuzmanovska

Светските економии во време на корона-криза: Како се справуваат и кои модели се користат за да се намали растечката невработеност?

Путин: Расте извозот на руско вооружување и воена опрема

Пацоли: Трамп сака Србија да го признае Косово

Влатко Зорба

ЕЦБ: Коронавирусот не се пренесува преку еврата

Stefanija Kuzmanovska