Вести СВЕТ

Путин за договор против шпионажа со САД

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека и на Русија и на САД им се потребни гаранции дека другата страна нема да се меша во внатрешните работи на таа земја, пренесува агенцијата ТАС.

Во изјавата за руско-американската соработка на полето на меѓународната безбедност на информациите, Путин посочи дека верува оти е можно Русија и САД да разменат такви гаранции на заемно прифатлив начин.

Ваквите гаранции ќе се однесуваат на воздржување од мешање во внатрешните работи на другата страна, како што се мешање во информации, комуникациски технологии и високотехнолошки методи, рече Путин.

Поврзани вести

Повеќе од 3.000 новозаразени од Ковид-19 во само еден ден во Чешка

Александар Петровски

Зариф: САД треба да ја напуштат неуспешната политика и да се вратат на нуклеарниот договор од 2015 година

Влатко Зорба

Поради коронавирусот, Панама го ограничи движењето според пол

Дали светот ќе се соочи со недостаток на месо: Почна да пука ланецот на снабдување со храна во САД (видео)

Утре Врховниот суд на САД ќе ја разгледува можноста за откривање на даночните пријави на Трамп

Ердоган: Турција планира да испрати војска во Либија