Регион СВЕТ

Рама: Некои медиуми во Приштина шират омраза кон Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама го поддржа косовскиот академик Реџеп Чосјa, кој на својот профил на Фејсбук напиша дека некои приштински медиуми шират омраза кон Албанија.

Рама, како што изјави на својот профил на Фејсбук, мораше да го сподели ова со своите фејбук пријатели и следбеници.

Тој се осврна на Чосјa кој ги „група со лажни атрибути на патриоти и мислители“ и, всушност, тие се, смета тој, „лица без вера, исто како што ги покажува и болната реалност на Чосјa во неговиот текст“.

Рама, меѓутоа, не се согласува со Чосјa дека „организираната шовинистичка омраза кон Албанија“ може да има само последици врз односите меѓу двете албански држави, но тврди дека „и нанела штета на самото Косово“ преку својата вулгарност и клевети.

Косовскиот академик Реџеп Чосјa напиша на Фејсбук дека „сите што очајно сакаат распад на албанската држава не го пропагирале толку отворено, толку јавно и со толку шовинистичка омраза, колку што се пропагира во некои приштински медиуми“.

 

Поврзани вести

Кинезите ги обвинија САД за коронавирусот, Помпео ги предупреди да не шират гласини

Поголем број лица се повредени на Лондонскиот мост (ВИДЕО)

Жителите на Вухан излегоа да купат свежи намирници

Светските економии преземаат мерки за заштита од негативни последици предизвикани од Ковид-19

Харадинај призна: Ние политичитарите лидери, сме измамници

Влатко Зорба

Најмалку четири загинати во пожар во здравствена установа во Полска