Вести СВЕТ

Расте бројот на починати лица од смртоносниот вирус, ќе се гради нов стационар за болни

Бројот на заразени од новиот тип на коронавриус во централна Кина се зголеми на 830, а досега умреа 25 лица, објавија утринава државните кинески медиуми.

Истовремено, кинеската провинција Хубеи, во која вирусот се појави, побара поголема финансиска помош од државните власти. Засега во 10 градови на провинцијата Хубеи е суспендиран јавниот транспорт.

Градот Вухан забрзано гради нов стационар со илјада кревети за заболените, мобилизирајќи механизација од страна на приватниците.

Новиот вирус и припаѓа на групата вируси кои предизвикаа САРС, болест од која пред 17 години умреа 800 лица ширум светот, а исто така почна да се шири од Кина.

Поврзани вести

Американски лекари: Грипот „може да исчезне оваа есен“ (ВИДЕО)

Автомобил удри во топла од луѓе на карневал: Десетмина повредени во Германија (фото)

Никола Поповски

Српски лекар: Граѓаните да го сфатат вирусот најсериозно и да не веруваат во политиката или во Кризниот штаб (ВИДЕО)

Александар Петровски

ЕУ и стои на располагање на Албанија по земјотресот кој ја погоди земјата

Грција: За 24 часа се регистрирани 43 инфицирани со коронавирус, од кои половина биле туристи од Србија

Хонг Конг со електронски нараквици ги контролира луѓето во самоизолација