ЕУ СВЕТ

Расте бројот на загинати во падот на украинскиот авион (ВИДЕО)

Бројот на загинатите во падот на украинскиот воен авион во североисточниот дел на регионот Харков се искачи на 25, соопшти Кабинетот на украинскиот генерален обвинител.

„Според првичните информации, загинати се 25 лица. Двајца се пренесени во болница во сериозна состојба”, соопшти канцеларијата.

Според украинските служби за итни случаи, во авионот имало 27 лица, а не 28, како што беше претходно најавено, пренесува ТАС С.

Заводот наведува дека е поведена кривична постапка поради обвиненија за кршење на правилата за безбедност на летот и подготовка на летот, „што доведе до катастрофа и други сериозни последици“.

Во меѓувреме, властите во регионот Харков во Украина го прогласија денес Национален ден на жалост за жртвите од падот на украинскиот авион Ан-16.
Во уредбата на гувернерот, објавена на веб-страницата на администрацијата, се вели дека на Денот на жалост, националното знаме ќе се спушти на половина копје на сите згради на државните органи, компании, агенции и организации и дека ќе им биде поставена лента за жалост.

Сите забавни и спортски настани според препораките треба да бидат откажани, пренесува ТАСС.

Како што беше претходно најавено, питомците на Универзитетот Харков во воздухопловството изведоа лет за обука.

Снимките од местото на несреќата беа објавени на Интернет.

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, изјави дека денеска ќе го посети регионот Харков, каде се сруши воениот авион Ан-26.

Поврзани вести

Трамп: Кина ќе направи се за да ги изгубам изборите! Има многу што можам да направам!

Stefanija Kuzmanovska

Курц: Вирусот ќе нè следи со месеци

Stefanija Kuzmanovska

Годишнина од пожарот во Нотр Дам, обновувањето во сенка на епидемијата

Stefanija Kuzmanovska

Лидерите на победничките коалиции во Црна Гора на средба: Кој ќе биде новиот премиер?

Никола Поповски

Лажните лекови може да предизвикаат паралелна пандемија

Stefanija Kuzmanovska

Светската програма за храна е добитник на Нобеловата награда за мир