СВЕТ

Реакции од светот за атентатот на иранскиот генерал Сулејмани во Багдад

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ оцени дека нападот на американските беспилотни летала во Багдад во кој загина влијателен ирански генерал носи неизвесност за иднината на светот. Москва предупреди за зголемување на тензиите и го повика Пекинг за воздржаност.

Москва забележува дека убиството е „авантуристички потег“ и изрази сочувство до иранскиот народ.

Официјален претставник на Пекинг рече дека постојано се спротивставувал на употребата на сила во меѓународните односи и ги повика сите страни да се воздржат.

„Кина ги повикува релевантните страни, особено САД, да останат мирни и да покажат воздржаност за да избегнат понатамошна ескалација на тензиите“, рече портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Џенг Шуанг, додавајќи дека мора да се одржи мирот и стабилноста во регионот, пренесува Ројтерс.

Поврзани вести

Вучиќ: Курти има проблем како да се справи со мене

Објавена снимка од нападот: Како официјален Сеул ја уништи канцеларијата за врски на самата граница со Јужна Кореја (видео)

ДВ: Полувистинито и непотребно реалити-шоу на Трамп

Никола Поповски

Честитки од Трамп за обновување на авиолинијата Белград-Приштина: Сите рекоа нема да биде изводливо (фото)

Никола Поповски

Француски научници откриле нов вирус

Stefanija Kuzmanovska

Деветмилионскиот Вухан во сообраќаен карантин заради коронавирусот