Категорија : Регион

Регион

Тачи: Очекувам избор на нова влада и укинување на мерките што нè одвојуваат од светот

Влатко Зорба
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, го поздрави објавувањето на одлуката на Уставниот суд, со којa се потврди уставната основа на неговиот указ за назначување мандатар...
Регион

Грција до 1 јули следната година ќе забрани употреба на пластика за еднократна употреба

Stefanija Kuzmanovska
Грција планира да ја забрани употребата на производи за еднократна употреба од пластика до 1 јули 2021 година, изјави министерот за животна средина и енергија,...
Регион СВЕТ

Пристигнаа првите туристи во Црна Гора: Земјата утре става крај на епидемијата?

Туристичките работници ги пречекале првите европски туристи во понеделникот, откако Црна Гора ги отвори граничните премини на полноќ за жителите на државите каде епидемијата на...
Регион СВЕТ

Вучиќ за нападот врз Трифуновиќ: Постои екстремен дел во општеството што не ја гледа својата иднина во политиката, а сака да биде на власт

Говорејќи за нападот на лидерот на „ПСГ“ Сергеј Трифуновиќ, кој се случил вчера во центарот на Белград од приврзаници на изборниот бојкот, српскиот претседател Александар...
Регион СВЕТ

Афера „Респиратори“: Премиерот на Федерацијата БиХ пуштен на слобода со одредени ограничувања

Судот во БиХ го отфрли предлогот на Обвинителството на БиХ да му изрече едномесечен притвор н премиерот на Федерацијата на БиХ, Фадил Новалиќ, уапсен во...
Регион

Сергеј Трифуновиќ нападнат додека собирал потписи за изборите во Србија

Лидерот на Движењето на слободни граѓани (PSG), Сергеј Трифуновиќ, беше нападнат пред „Руски цар“ на улицата „Кнез Михајлова“ за време на собирањето потписи за претстојните...
Регион СВЕТ

Босанскиот премиер за аферата „Респиратори“: Ако докажат дека сум виновен, сам ќе си пресудам

Откако адвокатите се изјасниле зошто се спротивставуваат на предлогот на Обвинителството на БиХ да им изрече едномесечен притвор за осомничените во аферата „Респиратори“, кратко се...
Регион СВЕТ

Лекар од Нови Сад си ги застрелал родителите во викендичка: Мештаните го паметат како херој

Д-р Зоран К. (48), од Сремски Карловци, кој вчера ги убил своите родители, помогнал во поплавите што ја зафатиле Србија пред шест години. „Ова е...