Категорија : Регион

Вести Регион СВЕТ

Одлуката на Курти за укинување на таксите ги подели ЕУ и САД, Германија се најде во средина

Никола Поповски
Владата на Ангела Меркел ја смета одлуката на Курти за делумно укинување на данокот на стоки од Србија како прв чекор кон целосно укинување на...
Регион СВЕТ

Додик ќе му пише на Трамп: Морам да му кажам на американскиот претседател, што прават неговите функционери во БиХ

Никола Поповски
Српскиот член на Претседателството на БиХ и лидер на Унијата на независни социјалдемократи (СНСД), Милорад Додик, рече дека ќе му пише на американскиот претседател Доналд...
Регион СВЕТ

Србија во паника: Едно лице купило 1800 маски од аптека; Министерот за здравство апелира за смирување

Никола Поповски
Министерот за здравство на Србија,  Златибор Лончар изјави дека еден човек денес купил 1.800 маски во аптека во Панчево и им порача на граѓаните да...
Регион СВЕТ

Тачи: Итно да се укинат таксите кон Србија

Никола Поповски
Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави денеска дека „тврдоглавоста и недостатокот од неопходни одлуки“ ја продлабочила изолацијата на Косово и значително ги оштетила специјалните односи на...
Регион СВЕТ

Тензии во косовската владина коалиција: Мустафа му замери на Курти по предлогот за укинување на таксите за Србија

Никола Поповски
Претседателот на косовскиот Демократски сојуз (ДСК), Иса Мустафа, чија партија е член на владејачката коалиција, му замери на косовскиот премиер Албин Курти затоа што предлогот...
Регион

Борисов: Нема закана за Бугарија од мигрантите од Турција

Stefanija Kuzmanovska
Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска имаше телефонски разговор со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во кој двајцата лидери ја разгледале ситуацијата во Сирија и ситуацијата...
Регион

Мицотакис: Сакам да бидам јасен, никакви нелегални влегувања во Грција нема да бидат толерирани

Stefanija Kuzmanovska
Сакам да бидам јасен: никакви нелегални влегувања во Грција нема да бидат толерирани, ја зголемуваме нашата гранична безбедност, напиша на „Твитер“ грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис...
Регион

Привремено откажување на сите екскурзии во странство за учениците од Грција

Stefanija Kuzmanovska
Привремено откажување на сите екскурзии во странство за учениците од Грција поради коронавирусот, соопшти портпаролот на Министерството за здравтво на Грција и научен соработник во...
Регион СВЕТ

Каракачанов: Бугарската погранична полиција реагираше и спречи околу 60 мигранти да ја преминат турската граница

Утрово бугарската погранична полиција реагираше и спречи две групи, од по околу 30 мигранти да ја преминат турската граница, изјави бугарскиот министер за одбрана Красимир...
Регион СВЕТ

Вучиќ за таксите: Тоа е нов трик на Албин Курти, Гренел е апсолутно во право

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја коментираше најавата на косовскиот премиер, Албин Курти, дека таксите ќе бидат укинати на 15 март со оценка дека тоа...