Регион

Алармантно во БиХ: 1.263 луѓе се заразиле, а 21 починале од почетокот на јули

Во Босна и Херцеговина, во првите осум дена од јули е дијагностициран коронавирус кај 1.263 лица, а регистрирани се и 21 смрт.

Ова го покажуваат податоците на Министерството за цивилни работи (МКП) на БиХ, според кои досега се потврдени вкупно 5.869 случаи на заразени.

Од тој број, 248 лица се разболеле во последните 24 часа, биле излечени 76 лица, додека двајца починале.

Според МКЦ, до првиот ден на јули биле потврдени 4.606 случаи на заразени во БиХ, од кои 2.314 во РС, 2.226 во ФБиХ и 29 во округот Брчко. Денес, осум дена подоцна, има 1.263 нови случаи на коронавирус низ целата земја, од кои 499 во РС, 752 во ФБиХ и 12 во Брчко.

Од 1 јули, 188 смртни случаи се пријавени како последици од коронавирусот во БиХ, од кои 125 во РС, 58 во ФБиХ и пет во областа Брчко. Во изминатите осум дена, коронавирусот однесе 21 животи, девет во РС и 12 во ФБиХ. Во тоа време во Брчко немало смртни случаи.

Поврзани вести

Еврокомесарот Вархеи потврди дека Лајчак ќе биде претставник на ЕУ за Западен Балкан

Тачи на посета кај настраданите во Туман

Влатко Зорба

Гренел ја одложи средбата на претставниците на Србија и Косово во Белата куќа: „Ја разбирам одлуката на Хоти“

Демонстрантите кршеа прозорци на Градската куќа во Нови Сад и фрлија молотов коктел

Влатко Зорба

Дачиќ: Црна Гора отиде предалеку во ширењето на анти-српската политика

Влатко Зорба

Меркел: Северна Македонија и Албанија работеа напорно за да ги остварат посакуваните резултати во март

Никола Поповски