Регион

Австриски медиуми: Хрватска ги „шминка“ бројките за короната?

Австриските медиуми објавија статија на дописникот од Балканот, Томас Росер, за состојбата во врска со коронавирусот во Хрватска, во која се разгледува можноста Хрватска да лаже за бројот на пациенти поради туристичката сезона. Написот беше објавен во „Die Presse“ и „Kleine Zeitung“.

„Матурското патување до познатата дестинација за одмор во Хрватска заврши во самоизолација. Единаесет од осумнаесетмина матуранти од германскиот град Донцдорф, кои беа донесени на плажа на Паг од туристичка агенција од Хамбург, во меѓувреме се позитивни за коронавирус. Уште 50 лица на контакти се потат во карантин среде лето“, се наведува на почетокот на статијата и се посочува дека„ се повеќе и повеќе повратници од Хрватска се позитивни за короната“, како што предупредува германската здравствена агенција.

Од друга страна, „во Хрватска не се приметува паника за вирусот“. Саркастично е наведено дека од почетокот на месецот, бројот на заразени лица е помеѓу „завидно ниско 24 до 86 нови случаи на ден“, додека официјалниот број на смртни случаи е исто така значително мал. Како е можно да се има масовен туризам и да се држи под контрола епидемијата на коронавирус, се прашуваат „Die Presse“.

Наведено е дека повеќе од 660 илјади туристи „од целиот свет“ моментно престојуваат во Хрватска, кои оствариле 1,8 милиони ноќевања. Исто така се споменува дека Јадролинија воведе дополнителни линии со цел да одговори на зголемениот број туристи, додека локалните медиуми се прашуваат дали официјалните бројки се „замрзнати“.

Причината за официјално нискиот број на заразени лица во Хрватска е малиот број на тестирани, според написите на австрискиот дописник. Од друга страна, бројот на позитивни за коронавирус е значително опаѓа од средината на јули, но не станува збор само за тестови, туку и за фактот дека туристите остануваат во Хрватска една недела или две, така што не добиваат симптоми додека се на одмор, а потоа нивниот позитивен тест се брои во нивната татковина, каде што се тестираат, е наведено во текстот.

На Хрватска и помага и фактот што има многу станови, што „ја подобрува епидемиолошката состојба на Јадранот“, затоа што го прави вирусот потежок за ширење. Исто така, хрватскиот „партиски туризам“ не е многу изразен и всушност е ограничен на Паг, се наведува во статијата. Исто така, хрватските епидемиолози предупредуваат дека ноќните клубови се потенцијални жаришта и се преземаат нови мерки, се заклучува во текстот.

Поврзани вести

Судир на родителите и директорот на школо во Шибеник заради маски

Александар Петровски

Хоти: Мислам дека меѓународните партнери ќе и кажат на Србија „доста е“

Влатко Зорба

Борисов подготвен да си даде оставка

Влатко Зорба

Хоти: Косово е независно, со Србија само за нормализирање на односите“

Stefanija Kuzmanovska

Грција ги отвора борделите, клиентите имаат 15 минути и плаќањето ќе биде исклучиво со картичка

Косовска пратеничка: Амбасадорката Читаку треба да си поднесе оставка поради скандалот со не(признавањето) од Јамајка

Никола Поповски