Регион

Брнабиќ: Не постои личност во Србија што починала затоа што немало респиратори

Нема ниту една личност во Србија која не добила поддршка од респиратор доколку таа има потреба, односно нема човек што починал во Србија затоа што немало респиратор или чекал респиратор, рече премиерката Ана Брнабиќ на прес-конференцијата на Кризниот штаб.

На почетокот на обраќањето до печатот, таа рече дека мора да одговори на „монструозните обвинувања и лаги што биле поставени дури сега преку странска агенција за медиуми“ дека едно лице починало во КЦ Земун затоа што немало доволно респиратори.

„За време на целата борба против коронавирусот во Србија, не постои личност која не добила поддршка од респиратор, инвазивен или неинвазивен, доколку има потреба. Србија има доволно респиратори, во секое време имало доволно респиратори, дури и повеќе од тоа, тоа ни беше важно во оваа борба – нашите здравствени работници никогаш да не влегуваат во ситуација да изберат помеѓу животот на една или друга личност затоа што немаме доволно респиратори“, рече премиерот.

Како што рече таа, она што се пишува денес во странските агенции е бесрамна лага и ништо друго освен лага. „Ние нема да дозволиме да се плука и да се лаже за Србија и да биде понижена само заради некои политички причини“, додаде таа.

Говорејќи за случајот со пациентот од болницата во Земун, за кој пишуваше АФП, таа изјави дека во времето кога „господинот Љубиша Ѓуриќ бил во Земун, имало 35 слободни респиратори и пациентот бил на неинвазивен респиратор“.

Брнабиќ праша зошто таква светска агенција за медиуми, која е една од, како што рече, најсилните во светот, покрај голем број заразени и починати во сопствената земја, се занимава со еден случај во „малата Србија“.

„Жал ми е и нејасно, зошто потекнува од странска агенција за медиуми, од земја која претрпела ужасни последици од борбата против коронавирусот, со над 30.000 смртни случаи, кои во екот на епидемијата имаа до 60 проценти поголема смртност од вообичаеното во таа земја. Србија е десет пати помала, а нема ни приближно 3.000 смртни случаи, тоа е неспоредливо, вкупната смртност за време на борбата против коронавирусот е помала за три проценти (од вообичаеното). Денес во Србија имаме 1.030 респиратори, во централниот склад, нешто повеќе од 400 слободни во болниците низ цела Србија, секој ден испраќаме дополнителни респиратори од централниот склад каде што е потребно, и никогаш не сме биле близу до исполнување на сите капацитети, тврди Брнабиќ.

„Ние ќе продолжиме да се бориме, ние сме горди на она што го направи Србија, пред сè за здравствената заштита, а потоа за се останато… затоа ми беше важно да кажам дека ова е лага и дека нема да дозволиме лаги“, додаде таа.

Министерот за здравство, Златобор Лончар, рече, одговарајќи на прашањето на новинарот на Н1, дека бидејќи не ги знае сите медицински термини за да ги разбере, тој не е овластен за оваа тема, ниту агенцијата АФП, што ја напиша оваа информација.

Поврзани вести

Приштина: Меѓународната заедница да не молчи на изјавите на Вулин

Влатко Зорба

Син на поранешен министер уапсен поради упад во српското собрание, тој се повикал на Дачиќ

Влатко Зорба

Тачи: Очекувам избор на нова влада и укинување на мерките што нè одвојуваат од светот

Влатко Зорба

Почина актерот Мустафа Надаревиќ

Влатко Зорба

Ѓилас: Режимот на Вучиќ го задолжи секој граѓанин за 5.040 евра

Stefanija Kuzmanovska

Мицотакис: Повеќето од оние што пристигнуваат во Грција имаат профил на економски мигранти, а не на бегалци

Влатко Зорба