Регион

Д-р Јанковиќ: Против короната водиме борба за опстанок

„Ние сме во сериозен епидемиски бран, а ситуацијата е подеднакво сериозна, ако не и посериозна отколку што беше кога првично се соочивме со епидемијата“, рече имунолог и член на српскиот Кризен штаб, Срѓа Јанковиќ, како гостин на ТВ Пинк.

Признавам дека никој не очекуваше ваков излив на епидемија на коронавирус, рече имунологот, коментирајќи за скокот на бројот на нови случаи и смртни случаи од Ковид-19 во Србија.

„Очигледно, вирусот е многу способен да преживее, и тоа го знаевме, но пресметавме дека ќе биде малку ослабнат и дека полесно ќе се потисне епидемијата ако се спроведат сите превентивни мерки, сепак, тоа не направи значителна разлика. Ако вирусот е во оптек, и со доволно контакти, постои можност тој да се шири брзо, а тоа е токму она што се случи“, наведува Јанковиќ.

Говорејќи за протестите како потенцијална епидемиолошка бомба, имунологот вели дека сите собири без маска и физичко растојание претставуваат потенцијален ризик.

„Сосема е јасно и какво било собирање од сличен вид е ризично. Ефектот на митинзите ќе го видиме за неколку дена на епидемиолошката крива “, вели д-р Јанковиќ.

Кога станува збор за товарот врз здравствениот систем, Јанковиќ вели дека тој сè уште преживува и дека ќе преживее ако ширењето на епидемијата е ограничено.

„Ако ширењето се забрза, нема резерви што ќе ги ставиме на располагање, а да можат да ја надминат брзината со која се појавуваат нови пациенти. Сè уште се зависи од нас и ако се коцкаме со тоа, нè чека најлошото сценарио“, предупредува имунологот.

Тој вели дека во моментов сме во сериозен епидемиски бран и дека ситуацијата е подеднакво сериозна, ако не и посериозна отколку што беше кога првично се соочивме со епидемијата.

„Во тоа време, системот успешно избегнуваше влошување на ситуацијата и целта беше постигната. Сега е многу потешко, но се надевам дека ќе успееме “, вели Јанковиќ за Пинк.

На прашањето дали вирусот е три до девет пати позаразен отколку што бил во првиот дел од епидемијата, имунологот рече дека заразата зависи од многу фактори, вклучувајќи ги и условите под кои се шири вирусот.

„Можно е вирусот да биде заразен, но немаме цврсти докази. Проблемот е во тоа што вирусот веќе беше многу заразен, па затоа предизвика пандемија. Вирусот е специфичен по тоа што ја прави клиничката слика полесна за поединците, а за некои е потешка. Ова е токму она што им олеснува на оние со полесна клиничка слика да ја шират“, наведува Јанковиќ.

На прашањето дали ќе бидат воведени нови рестриктивни мерки, имунологот вели дека никој не сака да бидат воведени рестриктивни мерки и дека никој нема да ги предложи непотребно.

„Во овој момент, ништо не се исклучува затоа што ова е борба за опстанок“, заклучи Јанковиќ.

Поврзани вести

Експерт за Балканот: Косово му е потребно на Трамп поради импичментот

Никола Поповски

Курти: Договорот со Демократскиот сојуз е можен, затоа што тоа им е потребно на граѓаните

Бројот на жртвите од коронавирусот во Грција се зголемува, владата воведе дополнителни мерки

Воен шеф на полицијата на Пале, во БиХ, обвинет за злосторства против човештвото

Влатко Зорба

Обдукцијата открива: Познатата српска докторка извршила самоубиство

Хрватска денес без новозаразени од корона

Stefanija Kuzmanovska