Регион

Д-р Јанковиќ: Сè уште е рано да се зборува за колективен имунитет

Имунологот д-р Срѓа Јанковиќ го прокоментира зголемувањето на бројот на случаи на млади жртви на коронавирус во Србија и го истакна најголемиот фактор на ризик на кој може да бидат изложени.

-Во многу земји во светот сега има зголемување на бројот на заразени лица, постои ризик во кое било време од годината. Забележавме бледнее, но сега повторно се појави. Ова е сложен процес, меѓу нас сè уште го има вирусот. Наша среќа е што повеќето луѓе имаат поблага клиничка слика или дури и немаат никакви симптоми, но дури и за тоа треба да се биде претпазлив – рече д-р Јанковиќ како гостин на „ТВ Пинк“.

За собирите и свадбите, за кои се вели дека биле главниот предизвикувач, Јанковиќ вели дека тоа се случило затоа што мерките го дозволувале тоа тогаш.

– Олеснувањето на мерките влијаеше на ширењето на вирусот. Сега мерките се различни, затоа мора да бидеме внимателни и да не дозволиме вирусот да се шири преку нашата небрежност – верува тој и вели дека какво било релаксирање на мерките му дава можност на вирусот можност да се шири понатаму.

Како што вели, коронавирусот не се шири само во Србија, туку и во целиот свет.

– Сега, насекаде во светот, има нагорен тренд во однос на короната. Само Кина остана некое време без вирус. Премногу е рано да се зборува за колективен имунитет – вели тој.

Поврзани вести

Малолетник украл автобус и се возел низ Белград

Maja_Serafimova

Рама: Денот на знамето на Албанија осамна во темнината што привремено ја покри земјата

Ердоган ја предупреди ЕУ: Турција би можела да ги ослободи припадниците на Исламска држава и да ги испрати назад во Европа

Во Србија починаа 13 лица од коронавирус во изминативе 24 часа

Влатко Зорба

Трампуж: Со строгите мерки во Европа се спасени 60.000 животи од коронавирусот

Вучиќ ги распиша парламентарните избори за 26 април