Регион

Д-р Несторовиќ: Не носам маска, не верувам во таа приказна

Проф. Д-р Бранимир Несторовиќ вечерва изјави дека маските не штитат ако се носат „како што се носат како во Србија“ и додаде дека маските не треба да ги носат здрави луѓе.

„Не можете да носите маска цел ден. Маска чија цена е 300 американски долари штити. Хируршките маски се направени за да го заштитат пациентот од хирургот. Ако се носат како што се носат во нашата земја, тогаш тие не штитат“, вели д-р Несторовиќ.

„Не носев маска освен на седниците на Кризниот штаб. Моја работа е да работам со болни луѓе, ако мислам дека пациентот има сериозно заболување, ставам маска. Маската е фластер, епидемиолозите велат дека се носи за да се чувствуваат заштитени. Маски не треба да носат здрави луѓе. Не знаеме кој е заразен, оној што има симптоми или позитивен тест“, изјави тој, цитиран од Б92.

Како што понатаму наведува, маската ја носи само онаму каде што е задолжителна, но не ја носи на своето работно место. Неговиот впечаток, вели тој, е дека луѓето не се плашат од коронавирусот.

„Јас не носам маска, освен онаму каде што е задолжителна. Не верувам во таа приказна, а оној што се плаши треба да носи маска. Јас не носам маска на работа. Мојот личен впечаток е дека повеќето луѓе не се плашат многу од короната, или не се плашат или се уморни од неа. Сега луѓето негираат дека вирусот не постои. Ова се претерувања. Вирусот постои, тој е опасен за одредена група луѓе. Децата не се загрозени“, ја објасни Д-р Несторовиќ неговата позиција.

Поврзани вести

Во Атина застрелан поранешниот српски фудбалер Дарко Ковачевиќ

Влатко Зорба

Вучиќ за дијалогот со Приштина: Ниту едно решение не може да биде лесно

Влатко Зорба

Денеска инаугурација на Милановиќ: Поранешната вила на Тито-ново седиште на хрватскиот претседател

Никола Поповски

Дачиќ за новата функција: Чест е да се биде шеф на парламентот

Stefanija Kuzmanovska

Црна Гора: Лажна е веста дека се подготвува „Црногорски интернет“

Никола Поповски

Хисени: Ако нема меѓусебно признавање, нема договор

Влатко Зорба