Регион

Дачиќ за новата функција: Чест е да се биде шеф на парламентот

За секој државотворен политичар, најголема чест е да биде шеф на највисокото претставничко тело и носител на уставната и законодавната власт во Република Србија, изјави вечерва претседателот на СПС, Ивица Дачиќ, за Танјуг, откако претседателот Александар Вучиќ објави дека сегашниот министер за надворешни работи ќе биде на чело на новиот. парламентот.

Дачиќ му се заблагодари на Вучиќ за тој предлог, со порака дека „обединета Србија може да одговори на предизвиците што ќе не очекуваат во наредниот период“.

„Заедно со претседателот на Република Србија и Владата на Република Србија, Националното собрание ќе даде клучен придонес за развојот и иднината на Србија, со целосно единство што обезбедува стабилност и просперитет на земјата“, рече Дачиќ.

Поврзани вести

Во Србија 30 лица починаа од коронавирус, а 6.254 се новозаразени

Никола Поповски

Корона во 25 белградски училишта, заразени 28 ученици

Stefanija Kuzmanovska

Директорот на црногорската полиција: Поединци и групи планираат немири на денот на изборите

Никола Поповски

Ѓукановиќ: СПЦ е инструмент на великосрпскиот национализам и руските интереси

Влатко Зорба

Хрватите одлучија да забранат работа во недела

Влатко Зорба

Јанша е за Трамп: На светот му треба силен американски претседател

Никола Поповски