Регион

Додик: Босна е заробена земја

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, денеска повтори дека БиХ е „заробена земја“, најчесто според максималистичките барања на бошњачката политика и дека не може да реши никаков сериозен проблем.

Додик оцени дека бошњачката страна се обидува да ја наметне приказната за централизацијата или обидот да биде одлучувачки фактор за сè преку секоја работа, дури и минимална.

„Тоа е нешто што се рефлектира во граничната полиција на БиХ“, рече тој пред новинарите во Нови Град.

Според него, БиХ има само девет оригинални Дејтонски овластувања, а една од нив е миграцијата.

„БиХ покажа дека не знае како да управува со нив“, рече Додик, додавајќи дека во врска со мигрантската криза „одговорноста е пренесена само од едно на друго ниво на влада“.

Тој верува дека во последните месеци најважно за политичкото Сараево е вооружувањето на БиХ на границата, наводно, поради мигранти, нагласувајќи дека тоа нема да се случи.

„Клучното прашање е зошто тие би ја ставиле војската на границата со Србија. Тие не сакаат да го решат прашањето за граничната полиција со цел да предизвикаат проблем што сакаат да го решат со ангажирање на армијата“, рече Додик.

Тој потсети дека одлуката за ангажман на вооружените сили се носи со консензус во Претседателството на БиХ и дека тој нема да даде согласност.

Поврзани вести

Мило Ѓукановиќ сака да избега од Црна Гора?

Никола Поповски

Грција: 248 новозаразени со корона, 19 на влезот во земјата

Влатко Зорба

Се наоколу се тресе, плафонот паѓа, а тој и натаму спие (ВИДЕО)

Озлогласен мафијаш меѓу затворениците ослободени поради коронавирусот во Турција

Додик: Уставниот суд на БиХ е окупаторски

Никола Поповски

Двајца заразени со коронавирус на конференција на која присуствувал Вучиќ

Влатко Зорба