Регион

Ердоган: Коментарите на Макрон за НАТО „болен и плиток“ поглед на нештата

– Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави  дека коментарите на францускиот претседател Емануел Макрон за НАТО одразуваат „болен и плиток“ поглед на нештата.

Тој му порача на францускиот претседател дека треба да провери дали можеби тој не е „со мозочна смрт“, пренесува Танјуг.

Ердоган ја даде изјавата во Истанбул, осврнувајќи се на претходната изјава на Макрон дека НАТО е „во стостојба на мозочна смрт“. 

Поврзани вести

Во Грција починале 38 лица од сезонски грип

Вучиќ: Ќе зборувам со Патријархот, но да апсам Владики не ми паѓа на памет

Влатко Зорба

Туристите кои планираат ова лето да одат во Грција мора да имаат негативен тест на коронавирус

Хоти го откажал патувањето во Вашингтон во согласност со Гренел

Влатко Зорба

Тачи: Нема размена на територии, на Косово да му се придружат Прешево, Медвеџа и Бујановац

Влатко Зорба

Илир Мета организира сенационален собир „со цел започнување дијалог со Албанија“