Регион

ЕУЛЕКС упадна во канцелариите на ветераните на УЧК

Специјалните единици на ЕУЛЕКС влегоа во канцелариите на организацијата што собира ветерани на Ослободителната војска на Косово (УЧК), пренесуваат косовските медиуми.

Акцијата на ЕУЛЕКС започна 24 часа откако првообвинетиот член на таа организација, поранешен локален командант и еден од раководителите на разузнавачката служба, Саљиха Мустафа, беше однесен во Специјалниот суд за злосторства на УЧК.

Минатата недела непознато младо момче во три наврати донело документи во канцелариите на ветераните на УЧК, кои наводно доаѓаат од архивите на Специјалниот суд

По апсењето на Мустафа во четвртокот, косовските медиуми објавија нови апсења на обвинети пред Специјалниот суд за злосторства на УЧК.

Поврзани вести

Српска листа мора да го признае Косово, ако сака да биде во Владата на Курти

Влатко Зорба

Претседателството на БиХ го именуваше Зоран Тегелтија за мандатор на Советот на министри

Откриен атентаторот кој го разнесе џипот на Стојановиќ

Александар Петровски

Дваесет минути по силниот земјотрес во Албанија се родија близнаци (ВИДЕО)

Словенија воведува забрана за движење од 21 до 6 часот наутро

Никола Поповски

Турција: Укината забраната за Википедија

Никола Поповски