Регион

Фрлени повеќе од 20 солзавци кон граѓаните пред српското собрание

Демонстрантите фрлаа факели, полицијата солзавец, стампедо граѓани бегаа од Собранието … Овие драматични сцени ги одбележаа вечерашните протести пред Домот на националното собрание на Србија.

Во самиот центар на Белград, пред парламентот, целосниот хаос не запира повеќе од час и половина. Полицијата фрлила повеќе од 20 канистри со солзавец. Тие продолжуваат да фрлаат солзавец кон насобраните. Луѓето ги тријат очите, а некои дури и повраќаат, јавува известувачот на „Блиц“ од местото на настанот.

Некои демонстранти возвратиле со факели, а лименки и камења полетале кон полицијата.

Демонстрантите кршат сообраќајни знаци и палат контејнери.

Додека граѓаните се обидуваа да се вратат во Собранието, полицијата повторно фрли солзавец. Тие застанаа на скалите на собранието и не дозволува демонстрантите да пристапат кон парламентот.

Група демонстранти се пресели пред РТС.

Поврзани вести

Српската влада потврди: Сите полнолетни граѓани ќе добијат по 100 евра!

Stefanija Kuzmanovska

Повторно се појавија новозаразени со Ковид-19 во Словенија

Домаќинствата во Србија на залихи потрошиле 16,6 милиони евра за помалку од три недели

Исидора Бјелица ќе биде погребана во Алејата на заслужните граѓани

Први мај во Грција без традиционалните големи протести, но со најави за собири и покрај забраните

Палмер: САД не гледа некаква интеграција доколку нема преговори со Србија

Влатко Зорба