Регион

Ѓилас: Фрлањето солзавец е доказ на што е подготвен режимот, верувам дека протестите ќе продолжат

Вечерва граѓаните на Белград спонтано се собраа во знак на протест на сето она што режимот им го правеше со години, вели Драган Ѓилас, лидер на Партијата за слобода и правда за „Данас“, коментирајќи ги вечерните настани пред Собранието.

„Предизвикувачот беше лудиот настап на Александар Вушиќ и закана дека оние што се виновни за којзнае колку мртви и заразени ќе нè затворат повторно. Оние кои во последните неколку месеци, со своето незнаење и бескрупулозност, целосно го полудеа народот, сакаат да продолжат со тоа, иако тие јасно покажаа дека не можат да се справат со оваа криза“, вели Ѓилас.

Според него, фрлањето солзавец е доказ на што е подготвен режимот.

„Фрлањето солзавец на сите нас што мирно протестираа педесет метри од Собранието е доказ за она што режимот е подготвен да го стори за да остане на власт. Сигурен сум дека тие нема да успеат во тоа и верувам дека протестите ќе продолжат“, заврши Ѓилас.

Поврзани вести

Гренел останува американскиот претставник за преговорите Србија и Косово

Српски епидемиолог откри во кој дел на Србија има најмногу заразени лица

Полициска акција во БиХ: Уапсен советник на премиерот поради издавање фалсификувани дипломи

Прогласена за виновна Британка која лажела за групно силување

Maja_Serafimova

Пукна носачот на рингишпил во Сомбор, повредени осум деца

Во Софија ќе се казнуваат возачите на автомобилите што го загадуваат воздухот

Никола Поповски