Регион

Гренел: Никогаш не сум разговарал со Тачи и Вучиќ за размена на територии

Специјалниот претставник на Доналд Трамп за дијалогот меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел, рече дека тој никогаш не разговарал со Србија и косовските претседатели Александар Вучиќ и Хашим Тачи за размена на територии меѓу двете земји, како опција за решавање на билатералниот спор.

Во интервју за косовската ТВ К7, Гренел истакна дека не е спомната оваа опција во негово присуство и дека според негово лично мислење не е добар потег за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина.

„Кога станува збор за тоа, да бидеме свесни … Овие се само гласини“.

Во врска со откажувањето на премиерот Албин Курти од барањето на САД за безусловно укинување на 100% царински давачки на српската стока, Гренел истакна дека Соединетите држави го сакаат народот на Косово, но „има правила што една земја мора да ги следи за да добие поддршка од Соединетите држави “.

„Не сакаме да бидеме во позиција каде што нашата помош е загарантирана, без оглед што се случува од другата страна. Веруваме дека давачките беа исто така штетни за луѓето на Косово … Тоа не му помага на економскиот развој, што е наша цел “.

Курти, кој откако го изгуби гласањето за доверба во Собранието, му вети на Гренел дека ќе ги укине должностите две недели по изборите на 6-ти октомври.

Поврзани вести

Поради аферата „Респиратори“ приведен премиерот на Федерацијата БиХ и уште две лица

Голем корупциски скандал ја „тресе” Владата на Јанша

Мустафа: „Планот Б“ на ЛДК е заминување во опозиција ако нема договор за заедничка влада со партијата на Курти

Турција купи ракетен одбранбен систем С-400 од Русија за да го користи

На хрватското крајбрежје на сила е црвен метеоролошки аларм

Милановиќ: Одиме во втор круг а не во војна, војните се завршени