Регион

Ѓукановиќ: СПЦ е инструмент на великосрпскиот национализам и руските интереси

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, изјави дека Српската православна црква (СПЦ) е инструмент на големосрпскиот национализам и руските интереси на Балканот, за што сведочат настаните во Црна Гора.

„Повеќе од очигледно е дека Српската православна црква не само што беше несоодветно вклучена во изборите, туку беше и најактивниот политички актер. СПЦ е континуирано инструмент на великосрпскиот национализам и руските империјални интереси на Балканот. Овој пат, таа само го стори тоа отворено“, рече Ѓукановиќ во интервјуто објавено од загрепскиот „ ​Јутарњи лист“.

Тој изјави дека по изборите, еден од портпаролите на Српската православна црква рекол дека СПЦ ќе се повлече од политичкиот живот, што само го потврди сето ова.

„Сепак, неговите претпоставени очигледно не се согласуваат со тоа, па покажаа кој се прашува. Одлучија кој ќе биде носител на таа политика, нешто што го призна и кандидатот за премиер, Здравко Кривокапиќ“, додаде Ѓукановиќ.

Според Ѓукановиќ, тоа е реалноста со која мора да се соочи за да се „зачува Црна Гора како граѓанска и секуларна држава со демократија и европски вредности“.

„Црна Гора е најстабилното општество на Западен Балкан. Верувам дека можеме да го издржиме овој експеримент во кој сега влезе земјата. По 30 години, владата се менува, а опозицијата, која никогаш порано не била влада, мора да ја научи таа работа. Таа мора да научи да дејствува во опозиција 30 години“, рече тој.

„Доколку е потребно, им испратив порака за борбата во шумата на оние кои почнаа премногу едноставно да ги толкуваат изборните резултати. Не само во домашната, туку и во меѓународната јавност, се прошири тезата дека црногорската држава е загрозена од изборните резултати“, рече Ѓукановиќ.

Тој додаде дека не е донесена одлука за државата на последните парламентарни избори, бидејќи за тоа беше одлучено пред 14 години.

„Но, ако некој од Црна Гора или регионот смета дека под промената на владата можат да ја загрозат нашата земја, тие мора да знаат дека ќе ја браниме онака како што ја браневме со векови. Значи, тоа не беше лошо претчувство, ниту денешната реалност“, рече Ѓукановиќ.

Тој оцени дека несомнено е дека денешна Србија обезбеди логистика на големосрпскиот национализам кон Црна Гора.

„Неодамна, пред изборите, разговарав со претседателот на Србија и го посочив ова, но одговорот беше обвиткан во загриженост за загрозените права на српското малцинство во соседните земји. Имав впечаток дека Вучиќ им направи нешто на медиумите, па агресијата се смири за една октава. Но, духот беше ослободен од шишето, што сега не може да се контролира“, рече Ѓукановиќ.

Поврзани вести

Вучиќ: Курти има проблем како да се справи со мене

Во Србија почнува меѓупартиски дијалог со посредство на Европскиот парламент

Влатко Зорба

Цел кордон полицајци шутираа и удираа млад човек на Теразија во Белград (Вознемирувачко Видео)

Влатко Зорба

Вучиќ: Побарав од полицијата да реагира само доколку треба

Влатко Зорба

Вучиќ: Подготвени сме да го победиме коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska

Воен шеф на полицијата на Пале, во БиХ, обвинет за злосторства против човештвото

Влатко Зорба