Регион

Гукановиќ: Западен Балкан мора да се соочи со сите предизвици од минатото

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ рече дека Западен Балкан мора да се соочи со сите предизвици од минатото со цел да се придвижи кон Европската унија.

„Црна Гора е во состојба да ги реши проблемите со другите земји во најдобриот дух на европската практика и законодавството на ЕУ“, рече Ѓукановиќ по неформалната вечера на лидерите на Западен Балкан, на која домаќин претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел, јави Радио телевизија Црна Гора.

Кога станува збор за проширувањето, црногорскиот претседател рече дека по декларативниот, ЕУ мора да покаже суштински интерес.

На неформалната вечера присуствуваа и претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеф Борел, како и хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

Поврзани вести

Курти: Невозможно е годинава да се постигне договор со Србија, место такси ќе има реципроцитет

Никола Поповски

Коха Диторе: По воспоставувањето авиолинија меѓу Приштина и Белград, двете земји постигнале принципелна согласност и за отворање на железничка линија

Никола Поповски

СПЦ е позаштитена во Косово отколку во Србија, вели Пацоли

Александар Тодески

Курти: Пропаднаа преговорите со ЛДК за заедничка влада

Гркинка која неодамна патувала во Италија е четврт потврден случај на заразен со новиот коронавирус во земјата

Дендиас: Предлогот на ЕК за реформа на пристапниот процес не треба да предизвика дополнително доцнење

Александар Петровски