Регион

Хаос на грчкиот граничен премин Промахонас, се чека над 5 часа

Илјадници туристи во колона долги неколку километри во траење од пет часа и повеќе чекаат да влезат во Грција на граничниот премин со Бугарија, Промахонас. Туристите од Романија чекаа скоро цела ноќ да влезат во Грција.

За хаосот кој владее на граничниот премин од 1 јули известуваат грчки репортери од лице место, кои разговараат со туристи, од кои повеќето се чини дека се од Србија. Сепак, и покрај тоа што чекаат неколку часа, повеќето се во расположение и, како што велат, брзаат да стигнат до морето.

Зајакната е контролата на патниците од Србија, кои се одделени во посебна линија за тестирање, јавуваат грчките ТВ канали, кои сега секојдневно емитуваат податоци за бројот на пациенти и за итни случаи во Белград и градовите во внатрешноста на Србија.

Повеќе од шест илјади патници се тестираат секој ден на граничниот премин Промахонас, но и на 27 аеродроми низ целата земја и големите пристаништа. Постои очигледен страв дека туристите би можеле да го донесат Ковид 19. Досега се регистрирани околу триесет случаи на заразени кај туристите, вклучително и српски државјани.

Патем, од 1 јули, кога се отворија границите за туристите, 70 илјади туристи веќе влегоа во Грција, а се претпоставува дека се тестирани најмалку 25 проценти од нив. Се очекува нов бран гости во наредните денови, но не доволно за да се пополнат празните хотели и плажи.

Поврзани вести

Радев: Немам доверба во владата, која не дејствува во интерес на бугарските граѓани

Вучиќ: 4,5 милиони граѓани на Србија добиваат по 100 евра

Д-р Несторовиќ: И младите луѓе се разболеа, па претпоставувам дека ќе почнат да ги почитуваат мерките, а не да лудуваат

Вулин: Вучиќ е многу храбар и силен човек, но не се грижи за своето здравје

Влатко Зорба

Секој втор Грк задоволен од работата на владата во првите три месеци од мандатот

Влатко Зорба

Бесплатно се делат заштитни маски за лице во Турција