Регион

Харадинај можен кандидат за претседател на Косово

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (АБК), Рамуш Харадинај, може да биде кандидат за косовски претседател, објавено е денес по состанокот на советот на таа партија, што се одржа во Приштина.

Потпретседателот на АБК, Ардијан Џини рече дека има иницијативи да се направи Харадинај претседателски кандидат.

Според него, нови околности се можни кога станува збор за избор на претседател, дури и ако не се потврди обвинението против сегашниот претседател Хашим Тачи, пренесува РСЕ.

„Сите се надеваме дека обвинението нема да биде потврдено, но сепак треба да влеземе во процес на избор на претседател за четири или пет месеци“, рече Џини.

Харадинај на својот Фејсбук профил потврди дека може да биде кандидат за претседател.

„Верувам дека ќе бидам кандидат за претседател, доколку се разговара врз основа на Уставот, сметам дека е голема одговорност и е посебна чест за мене“, напиша Харадинај.

Партнерите во рамките на владејачката коалиција во Косово, Алијансата за иднината на Косово и Демократската лига на Косово, не се согласија за позицијата претседател, откако мандатот на Тачи истекува во пролетта 2021 година.

Специјалното обвинителство објави на крајот на јуни дека е доставено обвинение на 24 април за да се потврдат обвиненијата за воени злосторства и злосторства против човештвото против косовскиот претседател Хашим Тачи, лидерот на Демократската партија на Косово Кадри Весели и некои други поранешни припадници на ОВК, чии имиња не беа објавени.

Тачи изјави дека, доколку се потврди обвинението против него, тој ќе си даде оставка од позицијата претседател.

Поврзани вести

За 60 часа во Грција, нелегално се обиделе да влезат над 24 илјади лица

Курти: Тоа беше неопходен пад, за да се кренеме и да победиме

Stefanija Kuzmanovska

Најригорозни мерки против коронавирусот има Хрватска

Влатко Зорба

Во Црна гора регистриран првиот случај на Ковид-19 по 28 дена

Влатко Зорба

За 38 отсто е намален криминалот во Грција

Османи: Ја отстранив сликата со Тачи од својот кабинет и ја заменив со личноста што ме инспирира

Никола Поповски