Регион

Хоти: Нема да има разговори за Заедницата на српски општини

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти изјави денеска дека прашањето за Заедницата на српски општини (ЗСО) нема да се отвори во дијалогот со Белград, бидејќи, како што рече, тоа прашање било затворено со договорот од 2013 година.

Тој на прес-конференцијата рече дека има и други прашања за кои треба да се разговара и дека Белград, кој не е подготвен за конечен договор, е виновен за одложувањето на дијалогот, доколку тој се случи, пренесува порталот „Репортери“.

„На почетокот на мандатот донесовме тешки одлуки со цел да го продолжиме процесот на дијалог и покажавме конструктивност за овој важен процес за Косово, Србија и регионот“, рече Хоти.

Поврзани вести

Почина писателката Исидора Бјелица

Влатко Зорба

Ѓилас кон Вучиќ: Поради изборите, ги турна луѓето во смрт (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Српски имунолог: Вирусот нема тајмер, не секоја вирусна честичка ќе умре во исто време

Хрватски полицаец застрелал мигрант кој давал „активен отпор“

На сите лица кои доаѓаат од земји кои не го признале геноцидот во Сребреница, ќе им биде забранет влез во Сараево?

Повеќе од 2.100 потреси во Албанија по катастрофалниот од 26 ноември

Никола Поповски