Регион

Хрватска: 1,7 милиони туристи во првите 15 дена од август

Системот „Е-посетител“ објави дека во моментов, според првичните податоци, има околу 760.000 туристи во Хрватска, претежно во округот Истра, на Кварнер, Задар и Сплит.

Според ХРТ, повеќето туристи се од Германија, Хрватска, Словенија, Полска, Италија и Чешка.

Од 1 до 15 август, според првите податоци, реализирани се 1,7 милиони пристигнувања, што е 63% од остварените пристигнувања од минатата година, и 12,2 милиони ноќевања, што е за 70% споредено со минатата година.

Како што објави „Гласот на Истра“, од петок до денес, повеќе од 100.000 туристи влегоа во Истра преку копнените гранични премини во округот Истра, јавува порталот Индекс.

Поврзани вести

Од понеделник фризерските салони и продавниците во Грција ќе работат со нови правила

Д-р Кон: Коронавирусот ги проби бариерите во Србија, невозможно е да се следат сите контакти

Брисел: Србија може да биде дел од договорот со други земји и организации сè додека не стане земја членка на ЕУ

Maja_Serafimova

Хоти: Белград свесно ги крие доказите за воените злосторства

Никола Поповски

Вучиќ за трите млади момчиња кои синоќа беа брутално претепани од полицијата: Тие први нападнаа (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Вучиќ со одговор за критиките на Обрадовиќ: Станува збор за некој кој е полуписмен, не само политички, туку и буквално

Никола Поповски