Регион

Хрватска ќе ја тужи Холандија поради големата загуба во туризмот

Туристичкиот сектор во Хрватска разгледува тужба против Холандија поради одлуката на земјата да ја стави Хрватска на својата листа на високо ризични земји. По одлуката, повеќето Холанѓаниго прекинаа одморот во Хрватска и следуваше лавина откажувања на резервациите, што доведе до големи загуби во туризмот.

Се претпоставува дека поради таквата одлука, туризмот во оваа соседна земја претрпел загуба од неколку десетици милиони евра, пишуваат локалните медиуми. За туристичкиот сектор, оваа одлука на Холандија е дискриминаторска и нетранспарентна. Поради горенаведеното, се разгледуваат законските опции за заштита од ваква одлука на Холандија.

Хрватските европратеници се разочарани од слабиот ангажман на хрватската влада за ова прашање. На 21 јули, Холандија ја вклучи Хрватска на списокот на земји во ризик поради пандемијата на коронавирус. Во времето кога се случи ова, во Хрватска имаше 25.000 холандски туристи.

Откако донеле таква одлука, половина од споменатата бројка веднаш го прекинале одморот и се вратиле дома. Потоа следеше лавина од откажувања на резервации за летни одмори во Хрватска.

Фактот дека една туристичка компанија од Истра изгуби 200.000 евра за само едно попладне зборува за последиците за хрватскиот туризам. Во моментов има осум илјади Холанѓани во Хрватска, што се смета за симболичен број.

Поддржувачите на тужба долгорочно размислуваат, но стравуваат дека таквата одлука може да претставува преседан за некои идни одлуки што ќе го ограничат патувањето на граѓаните во Европската унија без вистинска причина.

Поврзани вести

Црн рекорд во Хрватска: 208 новозаразени, најмногу од месец март

Никола Поповски

„Политика“: Србија е полна со мали Ескобари

Maja_Serafimova

Хрватска: 1,7 милиони туристи во првите 15 дена од август

Влатко Зорба

Во Црна Гора уште 91 новозаразени лица и 4 смртни случаи

Stefanija Kuzmanovska

Во Србија уште еден заразен со новиот коронавирус, вкупниот број е 19 лица

Александар Петровски

Рама: Албин може да биде сè, но никогаш слуга на Србија