Регион

Хрватска со рекордни 180 нови случаи на коронавирус

Националниот штаб во Хрватска денеска објави за нови пациенти во Хрватска.

„Во изминатите 24 часа се евидентирани 180 нови случаи на заразени со САРС-КоВ-вирус, а бројот на засега болни (активни случаи) во Хрватска денес е вкупно 811. Меѓу нив, 115 пациенти се во болница, од кои 10 се на респиратор.

Едно лице починало.

Од 25 февруари 2020 година, кога е забележан првиот случај на инфекција во Хрватска, досега се евидентирани вкупно 6.050 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 161 починале, а 5.078 се опоравиле.

Во моментов има само 2.752 лица во самоизолација “.

Поврзани вести

Вкупно 4 милиони граѓани се пријавиле за 100 евра во Србија

Во јули ќе почне туристичката сезона во Црна Гора

Мијатовиќ повика итни мерки за подобрување на состојбата со мигрантите на грчките острови

Maja_Serafimova

Осуда од ЕП: Се чини дека Вучиќ излажа за бројот на заразени за да има мирна кампања

Влатко Зорба

Црногорци уапсени во Венецуела со еден тон кокаин

Падна снег во Словенија, температурите пониски за 25 степени