Регион

Илјадници верници се простуваат од Амфилохије (ВИДЕО)

Остатоците од митрополитот црногорско-приморски Амфилохије беа пренесени денес од Цетиње во црквата Христово воскресение во Подгорица, каде утре ќе биде погребан.

Голем број верници се собраа пред Храмот, каде го поздравија пренесувањето на посмртните останки на Амфилохије, објави РТЦГ.

Претходно администраторот на метрополата, владиката Јоаникије, во присуство на свештеници, монаси, монахињи и верници во манастирот Цетиње, служеше литургија по повод смртта на митрополитот.

На литургијата присуствуваше и мандатарот за состав на новата Влада на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ.

После тоа, остатоците од митрополитот Амфилохије беа испратени од Цетињенскиот манастир во Подгорица во катедралата на Христовото воскресение.

„Ќе биде во Храмот до утре, кога Светата Литургија на Архиепископот ќе ја служи Патријархот на Српската православна црква, Иринеј со повеќе архиепископи на нашата и другите локални цркви, а по литургијата ќе се одржи погребална служба и ќе се изврши погреб“, соопштија од црногорско-приморската Митрополија.

Амфилохије, по сопствено барање, ќе биде погребан во криптата на Соборниот храм во Подгорица.

Институтот за јавно здравје на Црна Гора, „изразувајќи сочувство до верниците, свештенството и монасите на Српската православна црква и истакнувајќи ја почитта што митрополитот Амфилохије ја имаше меѓу народот, предупреди денеска на Твитер дека секој масовен собир и непочитување на мерките „ја прави тешката состојба уште потешка“.

Институтот апелираше до граѓаните строго да се придржуваат кон мерките за превенција, наведувајќи дека тоа е единствениот начин да се спасат животи, како и здравјето на најблиските.

„Во ситуација што современиот свет не ја памети, на епидемиолозите не им преостанува ништо друго освен да повикаат на свест и совест. И кога не сме задоволни, немаме право да се откажеме и нема да се предадеме, особено во најтешките јавноздравствени моменти и пред предизвиците што претстојат“, велат од Институтот.

Поврзани вести

Демократите го пробиле кордонот во општинското Собрание на Будва (ВИДЕО)

Грција: За 24 часа се регистрирани 43 инфицирани со коронавирус, од кои половина биле туристи од Србија

БиХ: Дете заразено со корона се обидело да се самоубие

Влатко Зорба

Ѓукановиќ му порача на Курти: Се надевам на скоро одржливо решение за Косово

Stefanija Kuzmanovska

Ѓукановиќ: Ако е потребно, ќе се бориме за Црна Гора и од шума

Влатко Зорба

Помпео: САД ќе се вклучат уште повеќе на Балканот

Никола Поповски