Регион

Инциденти во парламентот на Црна Гора, уапсени пратеници на Демократски фронт (ВИДЕО)

Црногорското собрание го донесе законот за слобода на религија рано утрово, а седницата беше обележана со инциденти, фрлање со шишиња, кршење на озвучувањето, обид за физички пресметки и апсење на пратениците на Демократскиот фронт.

Ситуацијата во парламентот ескалираше и имаше сериозни инциденти кога законот во принцип беше донесен …

Ситуацијата на улиците на Подгорица, откако законот за слобода на религија беше донесен во парламентот рано утрово по инцидентите, е мирна, нема зголемено присуство на полицијата, а сообраќајот на централните улици е нормализиран, пренесе Танјуг.

Нема повеќе свештеници, владици и граѓани собрани на Мостот Блажев, кои цел ден и ноќ ги помина читајќи молитви на тоа место во близина на Собранието.

Поврзани вести

Белградската Арена од денес е отворена за ковид-пациенти

Никола Поповски

Црногорски медиуми: Ѓукановиќ го признава изборниот пораз и поднесува оставка?

Никола Поповски

Медведев: Во никој случај не треба да дозволиме повторување на какви било манифестации на насилство

Maja_Serafimova

Нови детали од ликвидацијата во Белград: Колумбијката која била со починатиот Стојановиќ е пуштена на домашно лекување

Никола Поповски

СИРИЗА ќе гласа позитивно за предлогот на Нова демократија, Екатерини Сакеларопули да биде претседателка на Грција

Д-р Несторовиќ: Луѓето не треба да паничат и непотребно да се тестираат затоа што создаваат ризик да се заразат