Регион

Казна до 2.000 евра во Црна Гора за не носење заштитна маска!

Црногорските власти веќе пропишаа високи казни за не носење маски во затворени простории или јавен превоз, а денеска стана позната уште една.

Според ново донесената регулатива, доколку патникот не носи маска во такси возило, а возачот е должен да ја има, ќе мора да плати парична казна од 100 до 2.000 евра!

Сепак, не е јасно како ќе се одреди опсегот на казната, односно зошто некој на крајот би бил казнет со 100 евра, а некој друг со, да речеме, 300 евра.

Поврзани вести

Турција: Укината забраната за Википедија

Никола Поповски

Истанбул се подготвува за молитвата во Аја Софија: Фреските покриени, на подот тепихот на Ердоган

Состојбата во Хрватска се влошува: 2.421 новозаразени, 8 починаа

Влатко Зорба

Црн период за Грција: Пад од 99 проценти во приходите од туризмот

Партијата на Ѓукановиќ ги повикува граѓаните: Митинг во Подгорица

Никола Поповски

Варуфакис до Парламентот: Ако сакате да слушнете што се случуваше на Јурогруп, овде се аудио снимките