Регион

Кон: Да се забрани публика на натпревари засекогаш

Српскиот епидемиолог, д-р Предраг Кон вели дека се плаши дека ситуацијата со новиот бран на коронавирусот ќе се повтори откако ќе се олабават мерките и сугерира дека забраната за собири, особено за спортски настани, останува во сила се додека не се реши поинаку.

Во изјава за „Објектив“, д-р Кон рече дека она што се случи не смее да се повтори.

– Мерките не смеат да бидат опуштени како првиот пат. Ова е особено точно за спортови и светски натпревари. Доколку нема гаранција дека мерките ќе бидат почитувани, според мое мислење, никогаш повеќе не треба да има публика на натпреварите“, рече Кон.

Поврзани вести

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 89 случаи на коронавирус

Месиќ: Не би било добро Китаровиќ да добие нов мандат

Влатко Зорба

Ѓуриќ: Без оглед на документите, Србите да пробаат да гласаат во Косово

Влатко Зорба

Црна Гора размислува за отворање на границите за регионот

Влатко Зорба

Тачи: Итно да се укинат таксите кон Србија

Никола Поповски

Притвор за лице кое објавило список на болни од Ковид-19 во Црна Гора